galamb

















- 1.oldal -
- 2.oldal -
- 3.oldal -


Édesanyámnak a harmadik terhessége megszakadt, állítólag fiú lett volna. Édesapám a későbbi terhességeknél is mindig fiút várt (talán azért, mert velem volt elégedetlen). Gyöngyi húgunk 1955-ben, majd Jutka 1958-ban Nyíregyházán született. Ildikó 1960-ban Nyírbátorban született, akkor már Nyírpilisen éltünk.

Nyírszőllős keserves időszak volt, állandó kölcsönkérésekkel, küzdelemmel az élelemért, a megélhetésért. Apa Nyírszőllősön parókiát épített. Lassan és fillérekből. Mára lebontották és újat építettek. Akkor maga a csoda volt, előtte kilakoltatás, pincelakás volt az otthon. Dózsaszőllőn is templomot próbált építeni, ám egy lakás tervrajzi engedélyeivel, ami miatt szintén elővették.

"1922-ben a település Nyírszőlős néven ugyan önállósult, de a görög katolikusoknak egészen 1951-ig kellett várniuk az önálló egyházközség megalakítására. Dr. Békés Géza szervező-lelkész igen nehéz időkben és körülmények között látott hozzá az önálló egyházközség megszervezéséhez. Feljegyzése szerint 91 görög katolikus támogatta az egyházközség megalapítását. Az ő nevéhez fűződik az első paróchia felépítése is." forrás: http://nyirszolos-gk.eu/node/2


Anya nem taníthatott, igaz nem volt meg az érettségije. Tanítónő lehetett volna, a képesítése megvolt, csak a politika kizárta ezt a lehetőséget. Emlékszem, hogy amikor megszervezte a Vöröskereszt helyi tagozatát, azt is felszámolták, hogy ne legyen "klerikális" befolyás.

56-ot félelemmel, büszkeséggel és reményekkel éltük át. Apa megmentette a falu tanácselnökének életét. Később még két testvérét rejtegettük a kommunista bosszúállók elől. Nár készen voltunk a külföldre meneküléshez, meg volt szervezve a teherautós menekülés. Máig is tisztázatlan a számomra, hogy miért maradtunk itthon. Amerikában "aranyélet" várt volna egy görögkatolikus papra és családjára, talán a sors, a karma tartott itthon bennünket.

Tovább a történet olvasásához >>>



kezdőoldalra