Dr. Békés Géza görögkatolikus áldozópap, börtönlelkész, parókus grafikája

galamb

Dr. Békés Géza Emlékoldala



Emlékére írt esszék, novellák, egyéb irományok




Húsvét hétfő

Gyermekkoromban húsvét hétfőn sokszor már hajnalban felkeltem, hogy megelőzzem nagypapámat. Nem akartam ugyanis elázni. Papának ugyanis az volt a szokása, hogy korán reggel az alvó lány gyermekeit, az unokákat friss szódavízzel öntözte meg. Roppant riasztó volt a legszebb álomból erre ébredni.

Azóta eltelt több évtized. Papa már az angyalkákat locsolja szódával. Én pedig sírós szemmel ébredek húsvét reggel, mert már nincs, ki szódával meglocsoljon.

Áldott, békés húsvéti ünnepeket kívánunk minden kedves rokonunknak, barátunknak, ismerősünknek!

Reni és János
Békés Renáta:
A legtitkosabb, s egyben legnyilvánvalóbb üzenet

Mindenki fél a haláltól. Van aki bevallja, van, aki nem. Van aki készül rá, van akit váratlanul ér. Mennyei ragyogást láttam a nagyapámon, aki már tudta, hogy el kell mennie. Bár földi teste félt az elmúlástól, spirituálisan felkészült már az odaátra. A halált közvetlenül megelőző időszakban a lélek már nyitott az új út befogadására, bár nehezen szakad el a földi léttől. A halál mégis mindig az ittmaradóknak fáj a legjobban. Van, aki egész életében nem teszi túl magát szerettei elvesztésén. Van, aki magába fojtja, és nem beszél róla soha többet. De legbelül marcangolja a fájdalom. Van, aki minden percében a halottról beszél, siránkozik, s az idő múlásával mentálisan nem tud szabadulni az emlékétől. Sokat gondolkodtam azon, hogy hogyan segíthetnék az ittmaradók fájdalmán. Sok frázis eszébe jut ilyenkor az embernek, mint : "emléke örökké a szívünkben él", hogy "csak a szépre emlékezem", de enyhítő vígasztalást igazából senki nem tud nyújtani a gyászolóknak. Legutóbb, amikor a temetőben jártam, a legtitkosabb, s egyben legnyilvánvalóbb üzenet került a szemem elé a kapuban, melyen ez a felirat szerepel réges-régen: "Feltámadunk". S ekkor világosult meg előttem, hogy a minden fájdalmat enyhíteni képes mondat mióta itt van a fejünk felett, s észre sem vesszük.

Ez a szó önmagában sokaknak mást jelent. Valaki elképzeli, hogy azon a bizonyos napon teste majd újra összeáll, és egyesülve lelkével folytatja majd a mennyi létet. Ez az, amit az egyházi nevelés a "feltámadás" szó képére formált. Pedig ez a mondat annyira nyilvánvaló, hogy az már fáj. A lélek támad fel, nem a test. A lélek viszont szinte abban a pillanatban új útra kerül, ahogy elszakad a testtől. A lélek feltámadása enyhíti az űrt, hiszen bármikor visszatérhet, amikor karmája engedi. A "feltámadás" azt jelenti, hogy lehetőségünk van az újrakezdésre, a lelkeink újra találkozhatnak. A test, bár a lélek temploma, ruhája, nem több, mint egy burok, mely megvédi a lelket az élet fizikai hatásaitól. Levetni a testet az eltávozó számára nem fájdalom, hanem öröm, csakis az ittmaradók visszahúzó szeretete teszi fájdalmassá az elszakadást a testtől.

Ne szomorkodjatok hát! Feltámadunk!

2008. november 1.








Utoljára frissítve: 2015. április 4.


Website Usage Statistics
kezdőoldalra



Török Vince írása

Békés Gyöngyi írása

Békés Ildikó írása

Békés Géza írása - aktuális oldal

Békés Renáta írása

Holló Csilla írása

Holló Gergő írása

Török István írása